Antelope IBC Deep Dive: W sieci EOS startuje płynne skalowanie poziome!

avatar
(Edited)

obraz.png

Komunikacja między łańcuchami blockchain (Inter-Blockchain Communication - IBC) stała się w ostatnich latach popularną frazą. Wielu uważa ją za świętego Graala technologii blockchain, ale niewielu w pełni rozumie, czym jest i jakie korzyści przynosi sieciom ją wdrażającym.

W swojej najbardziej podstawowej formie IBC jest sposobem, w jaki dwie oddzielne blockchain’y mogą komunikować się ze sobą i wymieniać informacje. Mówiąc inaczej, IBC pozwala udowodnić na jednym blockchainie, że dana akcja miała miejsce na całkowicie oddzielnym blockchainie.

Istnieje wiele powodów, dla których deweloper może chcieć wykorzystać tę technologię, z których najbardziej oczywistym jest most do przenoszenia tokenów takich jak kryptowaluty lub NFT z jednego blockchaina do drugiego. Istnieje jednak mnóstwo dodatkowych przypadków użycia, które można wykonać za pomocą takiego narzędzia. Na przykład aplikacja może chcieć wykorzystać użyteczność zarządzania tokenem na wielu blockchain’ach lub projekt GameFi może potrzebować kierować transakcje do oddzielnej sieci w celu skalowania.

Obecne rozwiązania IBC

W przestrzeni istnieje wiele projektów pracujących nad rozwiązaniami IBC, ale wszystkie mają różne niedociągnięcia. Wiele z nich nie respektuje etosu niezmienności, na którym opiera się przestrzeń Web3. Wynika to głównie z faktu, że tradycyjne IBC jest osiągane za pomocą mostów, które są w zasadzie wyroczniami z multi-podpisem.

W tym scenariuszu wiele zaufanych stron patrzy na działania na jednym łańcuchu i tworzy nowe instancje tych działań na innym łańcuchu. Podążanie tą drogą tworzy potencjalny wektor ataku poprzez wprowadzenie dodatkowego zaufania do równania, ponieważ użytkownicy muszą ufać smart-kontraktowi bramki i obsługującym go stronom trzecim.

W przypadku tej metody, im więcej środków jest przechowywanych w ramach smart-kontraktu, tym bardziej zachęca to do ataku na takie fundusze. To była główna blokada na drodze do masowego przyjęcia technologii Web3. Koalicja Antelope zamierza ją pokonać za pomocą Antelope IBC.

Antelope IBC - wyjaśnienie

Podczas opracowywania rozwiązania IBC dla łańcuchów Antelope ważnym wymogiem było to, że użytkownik musiał być w stanie dokonać transakcji bez polegania na żadnych dodatkowych stronach trzecich lub dodatkowym zaufaniu. Celem tego było upewnienie się, że użytkownicy mogą samodzielnie przenosić tokeny i wykonywać funkcje cross-chain, nie wymagając oddzielnej infrastruktury obsługiwanej przez podmioty trzecie.

Aby to osiągnąć, nadal używa się bram, ale dzieje się to w warstwie podstawowej łańcucha, a nie za pośrednictwem strony trzeciej.

Weźmy przykład, w którym użytkownik chce przenieść token do innego łańcucha za pośrednictwem IBC. W łańcuchu źródłowym (łańcuch A) istnieje kontrakt "wrap lock", który przechowuje natywne tokeny, które użytkownik chce przenieść do łańcucha docelowego (łańcuch B).

Na łańcuchu B znajduje się kontrakt “wrap token”, który pozwala użytkownikowi na stworzenie alternatywnej wersji jego tokena. Istnieje również kontrakt IBC bridge, który pozwala na weryfikację bloków łańcucha źródłowego i przechowuje zweryfikowane bloki i harmonogramy producentów bloków dla każdego łańcucha, z którym się komunikuje.

W mniej technicznym ujęciu, użytkownik może zablokować token na łańcuchu A, a następnie udowodnić na łańcuchu B, że token jest zablokowany i tam utworzyć nowy token. Kiedy użytkownik chce przenieść swoje tokeny z powrotem do łańcucha A, może odwrócić proces. Polega to na spaleniu tokena na Łańcuchu B i udowodnieniu, że jest on spalony na Łańcuchu A, dzięki czemu można tam odblokować oryginalny; natywny token.

Dzięki opracowanemu rozwiązaniu, użytkownik jest nośnikiem wszystkich elementów dowodu wymaganych do wykazania, że akcja miała miejsce na blockchainie źródłowym i udowodnienia jej na blockchainie docelowym. Użytkownik jednego łańcucha Antelope prawdopodobnie zaufa konsensusowi innego łańcucha Antelope. Tak więc, przy tej implementacji, dwa łańcuchy działają jako zaufani klienci dla siebie nawzajem.

Dodatkowo transakcje muszą osiągnąć ostateczność na łańcuchu źródłowym, aby wygenerować akcję na łańcuchu docelowym. Oznacza to, że użytkownik ma gwarancję, że zawsze będzie miał pasujący stan w obu sieciach i nie napotka problemów, z którymi borykają się inne łańcuchy.

Co to jest Instant Finality i jak wpłynie na IBC?

Jak wspomniano powyżej, działanie musi osiągnąć ostateczność w łańcuchu źródłowym (łańcuch A), zanim będzie można je udowodnić w łańcuchu docelowym (łańcuch B). Ostateczność jest punktem, w którym transakcja jest trwała i nie może być cofnięta przez użytkownika lub walidatorów sieci.

Obecnie na łańcuchu Antelope z 21 producentami bloków potrzeba ~3 minut, aby łańcuch osiągnął stan, w którym transakcja nie może być odwrócona. Jest to znacznie szybciej niż Bitcoin, który osiąga ostateczność w ~60 minut i Ethereum, które zajmuje ~6 minut. Jest to jednak niezwykle powolne w porównaniu do standardów Web2. Jeśli Antelope chce się wyróżniać w takich obszarach jak DeFi czy GameFi, to wymagany jest znacznie szybszy czas finalności.

Dlatego też Koalicja Antelope uruchomiła inicjatywę “Instant Finality” w tym samym czasie co IBC. Jak sama nazwa wskazuje, dzięki niej transakcja użytkownika będzie mogła być rozliczona praktycznie natychmiast. Zostanie to osiągnięte poprzez odejście od obecnego mechanizmu finalności i zastąpienie go metodą opartą na mechanizmie “HotStuff”. Dzięki temu producenci bloków mogą wyraźnie zasygnalizować pozostałym węzłom, że zgadzają się na finalizację konkretnego bloku tak szybko, jak pozwalają na to warunki sieciowe.

Dzięki tym modyfikacjom sieć jest w stanie osiągnąć finalność w ciągu kilku sekund. Co więcej, w przeciwieństwie do innych sieci, takich jak Bitcoin, które osiągają probabilistyczną ostateczność, łańcuchy Antelope osiągają deterministyczną ostateczność. Probabilistyczna ostateczność pozwala użytkownikowi założyć z rozsądnym prawdopodobieństwem, że transakcja nie zostanie cofnięta, chociaż zasady protokołu technicznie pozwalają na cofnięcie nawet bardzo starych transakcji przy wystarczającej mocy wydobywczej. Natomiast deterministyczna finalność oznacza, że transakcja w sfinalizowanym bloku nie może być cofnięta bez naruszenia zasad protokołu.

Po wdrożeniu “Instant Finality”, “Antelope IBC” stanie się czołową implementacją IBC na świecie.

Elastyczne łańcuchy boczne (Elastic Sidechains)

Po uruchomieniu Antelope IBC i Instant Finality na EOS, deweloperzy będą mogli w końcu skorzystać z koncepcji znanej jako elastyczne sidechainy.

Koncepcja elastycznych sidechainów opiera się na zrozumieniu, że w pewnym momencie każdy blockchain, niezależnie od tego, jak szybki, osiągnie punkt maksymalnej przepustowości. Dlatego zamiast zwiększać prędkość działającego blockchaina, aplikacja może wykorzystać “Antelope IBC” i “Instant Finality”, aby skierować te transakcje do łańcucha bocznego działającego równolegle z głównym łańcuchem.

Użytkownicy mogą wykorzystać tokeny z głównego łańcucha do zarządzania zasobami i działaniem sidechainów, bez konieczności posiadania osobnego zestawu sieci walidatorów. Umożliwia to elastyczną metodę skalowania, pozwalając na lepszą przepustowość, większą liczbę użytkowników i odizolowane lub segmentowane aplikacje. Utrzymuje również wartość generowaną przez aplikacje w obrębie ekosystemu, w przeciwieństwie do rozpraszania jej na inne łańcuchy z własnymi tokenami, które w przeciwnym razie zostałyby uruchomione w celu dostosowania skalowania.

W miarę jak Web3 zyskuje użytkowników, taka funkcjonalność będzie coraz ważniejsza, zwłaszcza w przypadkach użycia o wysokiej przepustowości, takich jak media społecznościowe i GameFi. Jako przykład, gra blockchain może gościć wiele bitew, które stają się niezwykle wymagające dla zasobów sieciowych. Zamiast przeprowadzać akcje bitwy na głównym łańcuchu, bitwa może odbywać się na łańcuchu bocznym. Następnie wyniki bitwy mogą być rejestrowane na głównym łańcuchu w celu odwzorowania wyników w aplikacjach.

Najbardziej ekscytujące w tej innowacji jest to, że zasadniczo tworzy ona możliwość niemal nieograniczonej skalowalności poziomej. Nie tylko główny łańcuch każdej sieci Antelope może wchodzić w interakcje z głównymi łańcuchami innych sieci Antelope, ale każda sieć Antelope może również posiadać dużą liczbę łańcuchów bocznych, które ostatecznie łączą się z powrotem z głównym łańcuchem sieci. Kiedy wyobrazimy sobie kilka równolegle działających blockchainów Antelope, z których każdy oferuje niezrównaną szybkość i skalowalność, łatwo jest zobaczyć, jak EOS może przewyższyć wszystkich głównych konkurentów.

Poprawa DeFi dzięki IBC

Istnieje wiele korzyści, które IBC wnosi do obecnego krajobrazu DeFi zarówno na łańcuchach EOS, jak i Antelope. Użytkownicy będą mogli teraz łatwo przenosić aktywa między sieciami Antelope i korzystać z różnych możliwości stakingu.

Doskonale wpisuje się to w trwającą inicjatywę Yield+, która dotuje operatorów DeFi, wg. kryterium ich TVL, co pozwala na generowanie dodatkowych przychodów dla nich samych oraz użytkowników. Więcej szczegółów na temat obecnych platform stakingowych zaangażowanych w tę inicjatywę można znaleźć na stronie TokenYield.io.

IBC umożliwia również innym blockchain’om napędzanym przez Antelope skorzystanie z wersji USDT w sieci EOS. Niedawno Binance zintegrował u siebie USDT z sieci EOS.

Timeline rozwoju i UX AMM

Chociaż wdrożenie IBC w Antelope było omawiane tylko przez krótki okres czasu, jest to coś, co było opracowywane od bardzo dawna. Zespół “UX Network” pracował nad koncepcją IBC od końca 2019 roku, a stworzenie prototypu zajęło rok. Wkrótce potem zaczęli pracować nad AMM, który wykorzystywałby owe IBC jako narzędzie do łączenia wszystkich łańcuchów Antelope.

W 2022 roku powstała Koalicja Antylope i planując priorytety dla funkcji protokołu, koalicja zdała sobie sprawę, że inne sieci również skorzystałyby z dostępu do funkcjonalności IBC. Mając to na uwadze, zespół UX Network został zakontraktowany przez Koalicję Antelope w celu ukończenia rozwoju i otwarcia swoich źródeł dla wszystkich sieci Antelope.

Prace były finansowane przez 4 sieci (EOS, TLOS, UX Network, WAX) z ich własnymi natywnymi tokenami. Istnieje jednak nadal wiele kroków, które muszą zostać wykonane, zanim wszystko ruszy. Pierwszy ważny kamień milowy, czyli uruchomienie IBC, jest już zakończony. Ostatnim krokiem będzie zakończenie prac nad “Instant Finality”.

Więcej informacji o Antelope IBC znajdziesz na stronie: antelopeibc.io
Odwiedź również Learn & Earn Hub oraz Developer Documentation Portal, sprawdź jakie są możliwości finansowania Twojego projektu!


Powyższy tekst został przetłumaczony i zredagowany, oryginał znajduje się tutaj.



0
0
0.000
3 comments
avatar

Congratulations @fractalnode! You have completed the following achievement on the Hive blockchain And have been rewarded with New badge(s)

You distributed more than 34000 upvotes.
Your next target is to reach 35000 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out our last posts:

Our Hive Power Delegations to the February PUM Winners
Feedback from the March Hive Power Up Day
Hive Power Up Month Challenge - February 2023 Winners List
The Hive Gamification Proposal
Support the HiveBuzz project. Vote for our proposal!
0
0
0.000